czwartek, 10 października 2013

JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ DIALOGU

Jan Paweł II jest Patronem Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowaczego w Piszkowicach, gdzie także pracuję. Dni papieskie obchodzone są tam szczególnie uroczyście.
Oto kilka refleksji, jakie 
przygotowałam na tegoroczne obchody w Piszkowicach:

XIII DZIEŃ PAPIESKI
 JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ DIALOGU
13 października 2013 

DIALOG jest szczególnym znakiem rozpoznawczym bł. Jana Pawła II. Każda pielgrzymka, każda audiencja, również otwarcie na oścież prywatnych apartamentów papieża dla gości zapraszanych na śniadania, obiady i kolacje, była przestrzenią nieustannego dialogu.
Jan Paweł II prawdziwym mistrzem prowadzenia dialogu ponieważ potrafił… SŁUCHAĆ. Tymczasem bez słuchania drugiego człowieka, dialog zamienia się szybko
w polemikę, agresywną konfrontację czy wręcz w prymitywną „pyskówkę”, która powoduje zranienia i wręcz niszczy ducha dialogu. Przez postawę aktywnego słuchania,
w której przodował Jan Paweł II widzimy zasadniczą różnicę pomiędzy dialogiem a dyskusją czy polemiką lub debatą. Dialog jest przestrzenią spotkania, które ma zbliżyć do siebie ludzi prezentujących nawet skrajnie odmienne poglądy. Celem dialogu i jego dojrzałym owocem nie jest wyeliminowanie jakiegoś przeciwnika wraz z jego opiniami
(w dialogu nie ma przeciwników, wrogów!). Celem dialogu jest POZNANIE PRAWDY. Wypowiadane przez dialogujące strony myśli, opinie, poglądy, argumenty mają za zadanie oświetlić prawdę z różnych stron. Dialog dostarcza nowego, silniejszego światła, dzięki któremu lepiej widzimy i rozumiemy prawdę. Dialog rodzi szacunek i sympatię prowadzącą nawet do przyjaźni między osobami z różnych obszarów myśli i przekonań religijnych, filozoficznych, politycznych i innych. 
Bł. Jan Paweł II słowem i przykładem prowadzenia dialogu uczył nas że „w dialogu trzeba jasno mówić, kim jestem (…) kim pragnę być i kim chcę pozostać.” Przestrzegał przed zacieraniem różnic, ukrywaniem własnej tożsamości.
W książce „Wstańcie, chodźmy” Papież ujawnia jeden z jego podstawowych sekretów owocnego dialogu z drugim człowiekiem. „Modlitwa przygotowuje nas do spotkań z drugim. Są to spotkania, w których dzięki duchowemu otwarciu możemy się wzajemnie poznawać i rozumieć także wtedy, kiedy czasu jest niewiele. Ja za wszystkich po prostu modlę się dzień w dzień. Gdy spotykam człowieka, to już się za niego modlę i to zawsze pomaga w kontakcie z nim (…) mam taką zasadę, że każdego przyjmuję jako osobę, którą przysyła Chrystus – jako tego, którego mi dał i zarazem zadał.”

Jan Paweł II był jednym z wielkich promotorów TOLERANCJI POZYTYWNEJ. Towarzyszą jej: wyrozumiałość, pokora, wielkoduszność, łagodność, szacunek dla drugiej osoby i otwartość na krytykę własnych poglądów. BŁ. JAN PAWEŁ II jest nam dany jako doświadczony i dobry NAUCZYCIEL AUTENTYCZNEGO DIALOGU.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz